Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu

Jako rodzic chcesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe i zdrowe. Aby to osiągnąć, musisz zapewnić mu idealną równowagę między zorganizowanymi zajęciami a regularną, niezorganizowaną zabawą z przyjaciółmi. Nie trzeba być entuzjastą sportu ani nawet sportowcem, aby wychować dziecko, które uwielbia uprawiać sport. W rzeczywistości, jeśli chodzi o zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej, rodzice często mają przewagę nad innymi dorosłymi, ponieważ to oni są dla swoich dzieci głównym wzorem do naśladowania. Jako doświadczeni rodzice dwójki aktywnych dzieci nauczyliśmy się, jak zachęcać dzieci do uprawiania sportu w domu i poza nim.

Oto kilka wskazówek, jak można pomóc dzieciom w zwiększeniu ich aktywności na wiele sposobów:

Bądź wzorem do naśladowania i zachęcaj do ćwiczeń w domu

Jako rodzic możesz nadać ton aktywności fizycznej i sprawności fizycznej w domu. Możesz wzorować się na regularnym ruchu i zdrowych nawykach żywieniowych, które dzieci będą naśladować z wiekiem. Można spacerować lub biegać z dziećmi, a także grać w gry zachęcające je do aktywności. Można też zachęcać dzieci do aktywności w domu, np. do zabaw na świeżym powietrzu, jazdy na rowerze czy deskorolce.

  • Najważniejsze to być tak aktywnym i sprawnym, jak to tylko możliwe, aby dzieci widziały, że lubisz ćwiczyć i doceniają płynące z tego korzyści.

  • Należy pamiętać, że dzieci są bardzo podatne na naśladowanie. Jeśli widzą, że regularnie ćwiczymy i zdrowo się odżywiamy, są bardziej skłonne robić to samo.

Z drugiej strony, jeśli przez cały dzień siedzisz i jesz śmieciowe jedzenie i jesteś zbyt zmęczony, by wyjść na dwór, jest mało prawdopodobne, by Twoje dzieci poszły w Twoje ślady.

Pomóż dzieciom znaleźć sport, który kochają

Jednym z najlepszych sposobów zachęcania dzieci do aktywności fizycznej jest zaangażowanie ich w sport, który kochają. Obecnie w sporcie młodzieżowym panuje ogromna presja i niektóre dzieci zaczynają uprawiać sport, zanim są na to gotowe. Dlatego, choć chcemy, aby dzieci znalazły sport, który uwielbiają, musimy się też upewnić, że nie są zmuszane do uprawiania go, zanim będą na to gotowe. Jednym ze sposobów na znalezienie sportu, który dziecko pokocha, jest pozwolenie mu na wybór rodzaju sportu, którego chce spróbować. Jeśli dziecko interesuje się konkretnym sportem, jest bardziej prawdopodobne, że będzie czerpać z niego jak najwięcej przyjemności. Jeśli jednak interesuje się każdym sportem i nie ma na myśli konkretnej dyscypliny, można pomóc mu zawęzić wybór, zadając takie pytania, jak O jakiej porze roku najbardziej lubisz uprawiać sport? W jakich warunkach pogodowych lubisz grać?